Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Odpady

Odpadové hospodářství v obci

Odpady 2024 - nový motivační systém

Od roku 2024 zavádíme nový motivační systém, kdy základem poplatku bude objem odpadu odloženého z nemovité věci.

Co to znamená pro občany? Znamená to, že tak jak poplatek za odpady v letošním roce vychází z dat z loňska, tak poplatky za odpady v příštím roce budou vycházet z letošních dat.

Minimální základ dílčího poplatku činí 45 l na měsíc. Sazba poplatku činí 1,- Kč za 1 litr.

Výše uvedené pro občany znamená, že základní poplatek bude 540,- Kč za osobu a rok. Jednoduše tedy můžete určit výši ročního poplatku v roce 2024 vynásobením objemu vaší popelnice na směsný odpad a počtu vývozů této popelnice v tomto roce.

Nový systém bude spravedlivější k domácnostem, které k odpadům přistupují odpovědně. V současné době totiž není zohledněno, kolik směsného odpadu která domácnost vyprodukuje. V minulém roce podle evidence ECONIT byla zhruba polovina domácností, které vyprodukovaly méně než 100 kg směsného odpadu na osobu. Na druhou stranu zde jsou domácnosti, které vyprodukují 200, 300 a v extrému více než 500 kg směsného komunálního odpadu za rok. A všichni platí stejný základní poplatek, což podle mého názoru není správně.

Pokud systému nerozumíte, nebo se chcete na cokoli zeptat, přijďte v úřední hodiny na obecní úřad. Rádi Vám vše vysvětlíme osobně.

Naši občané mohou využívat sběrný dvůr v Otalsavicích a v Němčicích nad Hanou

sběrný dvůr sběrný dvůr otaslavice